26.2.2020
Základní průběh epidemie koronaviru
Během prosince 2019 se v městě Wu-chan v čínské provincii Chuj-pej objevily první případy lidí, kteří měli velké respirační obtíže, které připomínaly nemoc SARS z roku 2003. Počet nakažených během ledna dál rychle rostl a nakonec čínská vláda začala od 20. ledna zavádět v problémových oblastech řadu přísných opatření. Zastavila veřejnou dopravu, ve městě Wu-chanu byla dokonce zastavena veškerá doprava. Navíc došlo k prodloužení prázdnin kvůli Novému čínskému roku (20-21. ledna) až do 9. února. Ovšem řada oblastí tyto prázdniny dál protáhla a ekonomická aktivita se v Číně začíná postupně obnovovat teprve v poslední dekádě února. Souběžně s tím téměř všechny ostatní země od ledna omezily či zastavily pohyb osob z Číny. Většina restrikcí platí i na konci února a spíše se rozšiřují i na další země.
Z hlediska ekonomického vývoje přesná čísla nejsou, ale některé dílčí údaje (hustota dopravy, spotřeba komodit) naznačují, že na konci ledna a v polovině února došlo v celé Číně k zastavení řady toků a k obrovskému propadu ekonomické aktivity.
Epidemie koronaviru v Číně
Dlouho se zdálo, že epidemie koronaviru je záležitost Číny a v okolních státech jde jen o relativně izolované případy, které souvisejí s přenosem nákazy z Číny. Ovšem od 21. února se situace začala rychle měnit, kdy nakažené osoby začaly hlásit i země mimo Čínu. Nákaza zatím byla prokázána ve 42 státech světa a prudký nárůst počtu nakažených začala hlásit Jižní Korea (1146 osob) a Itálie (325 osob). V Evropě se objevují nová preventivní omezení pohybu či setkávání lidí, aby se předešlo šíření epidemie. Vzniká obava ze vzniku globální pandemie. To vyvolává diskuze o teorii černé labutě od Nassima Taleba, kdy malá a velmi nepravděpodobná událost má následně mimořádný dopad.
Prudké výkyvy na finanční trzích
Narušení ekonomické aktivity zvyšuje šance, že některé země se mohou na začátku letošního roku propadnout do recese. Na tento vývoj reagují finanční trhy, které riziko koronaviru po nějakou dobu přecházely bez reakce a poslední 3 dny reagují velmi razantně. Americké akcie měřeno indexem S&P 500 za 2 dny ztratily přes 6 %, což je nejhlubší propad za 5 let. Z historických maxim se akciové indexy dostaly na 3měsíční minima. Podobný vývoj měly akciové indexy v Evropě a Asii. Výnos amerického 10letého dluhopisu propadl za 4 dny o 25 bazických bodů na historické minimum 1,31 %. Propadly ceny komodit, jako je ropa a technické kovy, naopak cena zlata vystřelila na 7leté maximum 1650 USD.
V následujícím textu se pokusíme nastínit základní scénáře dalšího vývoje a zmínit klíčová rizika pro makroekonomický vývoj i finanční trhy.
Zpět na přehled zpráv